آمپرمترآمپرمتر

مستک الکترونیک ارائه دهنده انواع آمپرمترهای دیجیتال و با کیفیت برند مستک Mastech

 

آمپرمتر

آمپرمتر یک ابزار سنجش برای اندازه گیری جریان در یک مدار الکتریکی است. واحد اندازه گیری شدت جریان آمپر می باشد به همین دلیل وسیله اندازه گیری آن را آمپرمتر نامیده اند.

به منظور سنجش جریان های کوچکتر، از واحدهای میلی آمپر و میکروآمپر استفاده می شود که متناظر آن نیز از میلی آمپرمترها و میکروآمپرمترها استفاده می کنند. در اوایل آمپرمترها نوعی از وسایل آزمایشگاهی محسوب می شدند که متکی و وابسته به میدان مغناطیسی زمین بودند.

در اواخر قرن نوزدهم ابزار پیشرفته تر و بهبود یافته ای طراحی شدند که می توانستند در هر موقعیتی نصب شوند و اندازه گیری های دقیقی توسط سیستم پاور الکتریکی بدست دهند. و در واقع از وابستگی به میدان مغناطیسی زمین رها شدند.

واحد شدت جریان الکتریکی A (آمپر) می باشد که این نام به افتخار دانشمندی به نام آندره ماری آمپر انتخاب شده است.

آمپرمتر

آمپرمتر

تاریخچه

رابطه میان جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی و نیروهای فیزیکی برای اولین بار توسط هانس کریستین اورستد در سال 1820 مورد توجه قرار گرفت.

او مشاهده کرد هنگامی که یک قطب نمای مغناطیسی در مجاورت یک سیم حامل جریان قرار می گیرد عقربه اش منحرف می شود. برای اندازه گیری جریان در این رویداد از گالوانومتر استفاده شد که از طریق محاسبه مقدار نیرویی که میدان مغناطیسی زمین به عقربه وارد می کرد تا به حالت اولیه بازگردد، مقدار جریان بدست می آمد.

این دستگاه فقط با در نظر گرفتن جهت میدان مغناطیسی زمین قابل استفاده بود و حساسیت دستگاه با افزایش دورهای سیم آن بیشتر می شد.

واژه ی رئوسکوپ به عنوان نشان دهنده جریان های الکتریکی اولین بار توسط چارلز ویتستون در حدود سال 1840 به کار برده شد اما کاربرد آن برای توضیح ابزارهای الکتریکی خیلی طول نکشید. واژه رئوستا نیز توسط وی بکار رفت که وسیله ای بود برای تنظیم جریان در یک مدار. رئوستا یک اصطلاح تاریخی برای یک مقاومت متغیر است.

انواع آمپرمتر

سیم پیچ متحرک

moving coil ammeter

moving coil ammeter

گالوانومتر  D’Arsonval یک آمپرمتر سیم پیچ متحرک است. این گالوانومتر از انحراف مغناطیسی استفده می کند که در آن جریان عبوری از سیم پیچ واقع شده در میدان مغناطیسی یک آهنربای دائمی، باعث حرکت سیم پیچ می شود.فرم جدید از این ابزار توسط ادوارد وستون توسعه داده شد و برای تولید نیروی بازگرداننده از دو فنر حلزونی استفاده کرد. شکاف هوای یکنواخت میان هسته ی آهنی وقطب های آهنربای دائمی موجب انحراف خطی سنجه، متناسب با جریان می شود.

این سنجه ها مقیاس های خطی دارند. حرکات سنجه پایه می تواند یک انحراف تمام و کمال (تمام مقیاس) برای جریان های از حدود 25 میکروآمپر تا 10 میلی آمپر داشته باشد.

از آنجا که میدان مغناطیسی قطبیده است، سوزن سنجه در دو جهت مخالف برای هر جهت جریان عمل می کند. بنابراین برای یک آمپرمتر DC حساس و مهم است که چگونه به مدار وصل شده است. بسیاری از آنها با یک ترمینال مثبت مشخص شده اند اما بعضی از آنها مکانیسم های مرکز صفر دارند و می توانند جریان ها را در هر دو جهت نشان دهند.

یک آمپرمتر سیم پیچ متحرک ، میانگین جریان متغیر میان آن را نشان می دهد که برای یک جریان متناوب AC ، این مقدار برابر صفر است. به همین دلیل این نوع آمپرمتر فقط برای جریان های مستقیم DC قابل استفاده هستند نه جریان های متناوب AC !

این نوع حرکت سنجه هم برای آمپرمترها و هم دیگر سنجنده های حاصل از آن نظیر ولت متر ها و اهم مترها بسیار عمومی و شایع است.

ادامه دارد…

 


مستک الکترونیک ارائه دهنده انواع آمپرمترهای دیجیتال و با کیفیت برند مستک Mastech


دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه