ترمومتر لیزریMercury_Thermometer ترمومتر

مستک الکترونیک ارائه دهنده انواع ترمومتر های لیزری و با کیفیت برند مستک Mastech

ترمومتر

ترمومتر چیست؟

ترمومتر وسیله ای برای اندازه گیری دما و یا تغییرات دمایی است. یک ترمومتر دو عنصر اصلی دارد :

1) سنسور دمایی ( به عنوان مثال حباب جیوه در دماسنج شیشه ای و یا سنسور پیرو متریک در ترمومتر های لیزری ) که با تغییر دما ، تغییراتی در آنها ایجاد می شود.

2) برخی از ابزارهای تبدیل این تغییر به یک مقدار عددی ( به عنوان مثال درجه بندی قابل رویت برروی یک دماسنج جیوه ای شیشه ای و یا خروجی قابل خواندن دیجیتالی در مدل های مادون قرمز)

ترمومترها بطور گسترده ای در فناوری و صنعت برای نظارت بر فرآیندها، هواشناسی، پزشکی و تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از اصول دماسنج از دو هزار سال پیش برای فلاسفه یونان شناخته شده بود. پزشک ایتالیایی سانتوریو (Sanctorius, 1561-1636) به اختراع اولین دماسنج مشهور است اما استاندارد سازی آن در قرن 17 و 18 به پایان رسید.

Mercury_Thermometer ترمومتر

Mercury_Thermometer

تاریخچه

در حالی که یک ترمومتر به شخصه قادر به اندازه گیری درجه ی گرماست، خوانش و قرائت در دو دماسنج قابل مقایسه نیست، مگر اینکه مطابق با مقیاس توافق شده باشد. امروزه مقیاس دمای ترمودینامیکی مطلق وجود دارد. مقیاسهای دمایی توافق شده ی بین المللی بر اساس نقاط ثابت و درونیابی شده ترمومترها برای نزدیک شدن به این هدف طراحی شده اند.

آخرین مقیاس رسمی درجه حرارت، مقیاس بین المللی درجه حرارت سال 1990 است. گستره ی آن از 0.65 درجه کلوین (272.5- درجه سلسیوس ; 458.5- درجه فارنهایت) تا 1358 درجه کلوین (1085 درجه سلسیوس ; 1985 درجه فارنهایت) می باشد.

تحولات اولیه

نویسندگان مختلفی اختراع دماسنج را به قهرمان اسکندریه نسبت می دهند. دماسنج یک اختراع تنها نبود بلکه یک توسعه بود. قهرمان اسکندریه (10-70 میلادی) از این اصل آگاه بود که مواد خاصی از جمله هوا منبسط و منقبض می شوند و این مسئله را با قراردادن یک لوله بسته که تا حدی از هوا پر شده بود در یک ظرف آب نشان داد. انبساط و انقباض هوا باعث شد تا سطح مشترک آب و هوا در امتداد لوله حرکت کند.

بعدا چنین مکانیسمی برای نشان دادن گرمی  و سردی هوا با لوله ای که در آن سطح آب با انبساط و انقباض گاز کنترل می شد، مورد استفاده قرار گرفت. این وسایل توسط چندین دانشمند اروپایی (از جمله گالیله و سانتوریو) در سده های شانزدهم و هفدهم توسعه داده شد.

در نتیجه مشخص شد که دستگاه ها این اثر را با اطمینان تولید می کنند و اصطلاح ترموسکوپ به دلیل اینکه تغییرات گرمای محسوس را منعکس می کرد به آنها اطلاق گردید (هنوز مفهوم مدرن دما ایجاد نشده بود).

تفاوت بین ترموسکوپ و ترمومتر در این است که دومی دارای مقیاس است. اگر چه اغلب گفته می شود که گالیله مخترع دماسنج است، اما هیچ سندی وجود ندارد که وی در واقع چنین وسیله ای را ساخته باشد.

ادامه دارد…


مستک الکترونیک ارائه دهنده انواع ترمومتر های لیزری و با کیفیت برند مستک Mastech


دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه